WIERTCONSULTING - engineering for peopleWIERTCONSULTING - engineering for people

Aktualności

2017

26.10.2017

Podpisano umowę z GI City Therm Sp. z o.o. Warszawa na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu

Podpisano umowę  z GI City Therm Sp. z o.o. Warszawa na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu25.10.2017r. Przedsiębiorstwo Wiertconsulting Sp. z o.o. Poznań podpisało umowę z GI City Therm Sp. z o.o. Warszawa na pełnienie funkcji Inżyniera Kontraktu nad realizacją inwestycji w m. Skórcz pn.: Budowa sieci ciepłowniczej, przyłączy ciepłowniczych oraz węzłów ciepłowniczych dla odbiorców ciepła, rozbudowa istniejącej stacji regazyfikacji LNG, oraz budowa elektrociepłowni na bazie jednostek kogeneracyjnych.

Projekt "Redukcja niskiej emisji w Skórczu poprzez przebudowę istniejącej instalacji na wysokosprawną kogenerację i budowę sieci ciepłowniczej - I element wyspy energetycznej".

Termin realizacji projektu: 2017-06-01 do 2018-10-31.
Wartość projektu: 18 675 191,34 zł.

 

PGNiG dostarczy LNG do stacji regazyfikacji w Skórczu, gdzie powstanie elektrociepłownia

2017-10-25 13:24

PGNiG Obrót Detaliczny dostarczy skroplony gaz ziemny (LNG) do rozbudowywanej stacji regazyfikacji w Skórczu w woj. pomorskim należącej do producenta mrożonek, spółki Iglotex. W najbliższych dwóch miesiącach mogą zostać podpisane kolejne tego typu umowy na dostawę LNG w innych regionach kraju.

Na terenie firmy Iglotex powstanie elektrociepłownia o mocy 2,5 MWe, która poza surowcem na cele produkcyjne firmy zapewni ciepło mieszkańcom miasta.

Minimalny wolumen dostaw przewidziany w ramach tej umowy to 700 ton LNG w 2018 roku. W 2019 r., po uruchomieniu elektrociepłowni, dostawy LNG wzrosną do 3500 ton.

Szacowana wartość inwestycji to blisko 18,7 mln zł, z czego wkład funduszy europejskich wyniesie ponad 9,5 mln zł. PGNiG finansowo nie uczestniczy w tym projekcie. Występuje tu wyłącznie jako dostawcą gazu. Do budowy układu kogeneracji ze skojarzonym wytwarzaniem energii elektrycznej i cieplnej wraz z siecią ciepłowniczą i energetyczną została powołana specjalna spółka celowa, GI City Therm.

"Import skroplonego gazu ziemnego jest nie tylko istotny dla bezpieczeństwa energetycznego całego kraju, ale ma też bardzo ważne znaczenie lokalne. Tak jak tu w Skórczu, gdzie poprzez wyspową instalację surowiec zostanie wykorzystany w celach biznesowych, a także do ogrzewania mieszkań" - powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Zasilenie niemal połowy miasta w ekologiczne ogrzewanie oznacza zmniejszenie rocznej emisji gazów cieplarnianych do atmosfery z poziomu prawie 14 tys. ton do 3 tys. ton.

Poza budową elektrociepłowni na terenie zakładów chłodniczych oraz rozbudową stacji regazyfikacyjnej na terenie Skórcza zbudowana zostanie sieć ciepłownicza oraz odcinek sieci energetycznej.

PGNiG w najbliższym czasie ogłosi kolejne tego typu kontrakty na dostawę LNG.

"W ciągu najbliższych dwóch miesięcy zostanie podpisanych 4-5 kolejnych tego typu umów. Większość na Podlasiu. Odbiorcami LNG będą znane firmy związane z przetwórstwem żywności, przetwórstwem chemicznym" - powiedział dziennikarzom wiceprezes PGNiG Maciej Woźniak.

Wyjaśnił, że w niektórych przypadkach PGNiG będzie występował jako podmiot współuczestniczący finansowo w inwestycjach.

W związku z rozwojem sprzedaży LNG grupa rozbuduje flotę cystern kołowych do przewozu LNG. Obecnie ma ich cztery.

"Docelowo będzie ich 10-15 - powiedział Maciej Woźniak Prezes PGNiG S.A.

Monika Borkowska (PAP Biznes)

Przedsiębiorstwo PrzyszłościTÜVGazele BiznesuPrzesiębiorstwo FAIR PLAYDiament miesięcznika ForbesGepard Biznesu 2011PZITS